Sortida matinal del dia d’Any Nou de 2015, des del
Pont d’Escales a Santa Maria d’Escales, el Pas dels Lliberals, Talaixà i
tornada, per Hortmoier, cap al Pont d’Escales.
Excursió pel cor de l’Alta Garrotxa
en un silenciós i tranquil matí d’hivern, que transcorre per un paisatge blanc
de gelada, com si fos un pessebre, tot recordant una vegada més la nostra germana
Marissa, que s’estimava aquest indret, avui que fa dos anys que va morir. Una
sortida entranyable per començar l’any.
Asseguts al Pas dels Lliberals,
esmorzant sota els raigs del potent sol d’aquest primer dia de l’any, rebem un escalf
que ens reconforta.
Part del recorregut d’aquesta
sortida el trobem explicat a la descripció de l’itinerari
del dia de Cap d’any de 2014, per aquets motiu, ens estalviaré l’apartat de
l’aproximació en cotxe i la descripció de l’anada fins a Escales i una part de
la tornada fins al Pas dels Lliberals, on començo la descripció d’avui.
Itinerari: Situats al Pas dels
Lliberals, ja de tornada d’Escales, seguim pel camí que transcorre al peu del
cingle de Ferran i que el voreja, tot baixant, per anar a parar a la palanca
del Samsó. Quan portem uns vuit minuts de camí des del Pas dels Lliberals, a mà
dreta en surt un camí que puja a Talaixà. Avui el seguirem. És el camí del Bac,
que puja per l’obaga del Ferran, que es coneix com a Bac del Vaquer. S’enfila
decididament deixant aviat enrere el primer tram amb alzines, endinsant-se en
un vell i malmès bosc de boixos i castanyers. Més amunt i ja prop de Talaixà,
entra altra vegada a l’alzinar, passa per una esfotrassada portellera de fusta
i surt a una portella natural on una roca grossa ens fa de mirador de la banda d’Oix.
Després d’aquest pas, tomba a la dreta i s’ajunta amb el camí que puja des del
Vaquer que, en poc més de cinc minuts, ens porta fins a Talaixà.
A Talaixà trobem un grup de joves
que han celebrat el canvi d’any a la
Casa de Talaixà (refugi del Centre Excursionista d’Olot). Amb
bons desitjos per l’any que encetem i amb unes cares més de son que de gana,
ens saludem. Després de l’adequació de la Casa de Talaixà i de
la restauració de l’església de Sant Martí, sembla que aquests edificis tenen
uns anys de vida assegurats. Res a veure amb la pobra Masó, que cau a trossos.
Per començar la tornada, anem a
trobar el camí per on hem arribat, una pintada grossa i vella en una paret de
mà dreta (el que queda de La
Canova), ens indica que és el camí per anar a Oix. Desfem
camí només uns minuts, fins que, abans d’arribar al mirador que hem trobat de pujada,
deixem a mà esquerra el camí per on hem pujat. El camí que seguim de baixada tomba
fort cap a la dreta (marques GR + Itinerannia) i continua per entre el bosc
fins que arriba al Vaquer, on trobem la pista que hi accedeix.
Des del Vaquer, el camí segueix una
estona per la pista, fent un parell o tres de llargues ziga-zagues fins que, en
un revolt cap a la dreta (a l’alçada del Collell), en surt, a mà esquerra, un
camí ben indicat que agafem. Després d’uns primers metres de pla, transcorre
tot baixant per un bosc de castanyers damunt d’un característic sòl de salió.
Al cap d’uns 10 minuts, surt a la carretera que seguim uns metres fins que en
un altre revolt pronunciat, ja a tocar les ruïnes del Samsó, torna a deixar la carretera
(surt cap a l’esquerra), passa pels prats del Samsó on trobem el camí que ve
del Pas dels Lliberals, baixa fent unes rebrincoles i porta a la riera de Beget
que travessem per la palanca del Samsó. Des d’aquí, per la pista, baixarem fins
al Pont Trencat o Pont d’Escales, el nostre punt de sortida.
Senyalització: Des de Talaixà fins a la
palanca del Samsó, Itinerannia (groc) i GR-11 (blanc i vermell), molt ben
senyalitzat i refet de fa poc. A la
Palanca del Samsó, deixem el GR (va cap a Feixanes i Coll
Joell) i ens acompanyen Itinerannia i el Camí, que segueixen cap a Oix.
Esmentar que, on s’agafa el camí que
hem seguit per pujar a Talaixà, hem trobat un cartellet groc amb la inscripció
“Talaixà, 1h”. Sota el Samsó, on s’ajunta el camí que baixa del Vaquer amb el
que ve del pas dels Lliberals, un altre rètol, pareió del que acabo d’esmentar, indicava el Pas dels Lliberals. És d’agrair i em sembla
una bona obra que no fa cap nosa i pot fer servei a més d’un excursionista.
Temps de marxa efectiva
Pont d’Escales – Santa Maria
d’Escales:.................................................................
22 minuts
Santa Maria d’Escales – Pas
dels Lliberals: ............................................................ 18 minuts
Pas dels Lliberals – Talaixà:
.................................................................................. 60 minuts
Talaixà - Palanca del Samsó:..................................................................................
45 minuts
Palanca del Samsó – Pont
d’Escales: ...................................................................... 15
minuts
Total temps de marxa efectiva: ............................................................. 2 hores 40 minuts
Tot seguit algunes fotografies i, més avall, l’horari detallat i en
temps real.Santa Maria d'Escales |
El campanar i el refugi |
Mestrecà i part de Ferran des del campanar d'Escales |
La riera i l'església d'Escales encara a l'ombra |
Al Pas dels Lliberals, amb el Mestrecà de fons |
El Bac del Vaquer |
Camí del Bac |
Portellera prop de Talaixà |
Cruïlla de camins a Talaixà |
El Bassegoda, imponent, presideix l'Alta Garrotxa |
Casa de Talaixà (refugi CEO) |
Sant Martí de Talaixà, la Masó a l'esquerra |
Camí de baixada prop del Collell |
Cartellet esmentat |
Itinerari i temps real i efectiu detallat:
Pont d’Escales (9:30) – Tuta
d’Escales (9:42) – Cruïlla camí Pas dels Lliberals (9:47) – Santa Maria d’Escales
(9:52 / 10:35) - Pas dels Lliberals (10:53 / 11:37) – Camí del Bac a Talaixà
(11:45) – Portella (12:25) – Mirador i camí del Vaquer (12:30) – Talaixà (12:37
/ 12:45) – El Vaquer (13:00) – Camí de baixada on deixem la pista (El Collell)
(13:12) – Pista (13:25) – El Samsó (13:27) – Palanca del Samsó (13:30) - Pont d’Escales
(13:45)
Comentaris
Publica un comentari a l'entrada
Pots deixar el teu comentari. Gràcies.